Vy sa pýtate, ja odpovedám

Aké sú približné počiatočné náklady?

ako predavat na ebay caste otazky

Jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávam. :) Dobrá správa je, že určite sa nejedná o tisíce eur. Platíte iba za tovar, takže všetko záleží od toho, aký produkt si vyberiete a aké veľké množstvo nakúpite.

Áno, je síce pravda, že platíte aj poplatky eBay a PayPal, avšak tie platíte až po úspešnom predaji a teda to vám bude strhnuté zo zisku.

Moje prvé náklady na začatie predaja bola suma 80€. Nakúpil som 8 ks tovaru, ktorý som už však následne predával s pridanou maržou. Potom som nakúpil viac, zas som predal, opäť viac a takto to stále pokračovalo. Dôležité je, že ďalšie nákupy som už robil zo zisku. Investoval som zisk do nákupu ďalšej várky, čiže moje počiatočné náklady na začatie boli iba tých 80€.

Predpokladám, že vy nebudete nakupovať tovar za 30 eur/kus a nekúpite hneď 100 kusov. Preto si dovolím na základe svojich skúsenosti odhadnúť, že počiatočná investícia na začatie predaja je od 50€ do 300€.

 

Koľko času denne treba tomuto biznis modelu venovať?

ako predavat na ebay caste otazky

Zo začiatku je to určite niekoľko hodín denne. Veľká výhoda je však to, že nikto vás nikam nenáhli a ak budete tomu venovať napr. len jednu hodinu denne, za pár týždňov to určite zvládnete. Stále lepšia hodina denne ako nič. :)

Ak získate už pravidelné predaje, tento čas sa výrazne skráti. Mne osobne trvá približne 10 minút, kým vybavím jednu objednávku. Za 10 minút teda napíšem e-mail svojmu zákazníkovi, zabalím produkt, vyplním adresu doručenia v elektronickom podacom hárku a následne tento hárok vytlačím a nalepím na balík. Na poštu ich idem poslať všetky naraz podľa toho, koľko som mal objednávok.

Ak by ste mali denne vybaviť napríklad 5 objednávok, trvalo by vám to približne jednu hodinu a ak máte z každej objednávky čistý zisk 10€, máte za hodinu zarobených 50€. Zárobok je podľa môjho názoru veľmi slušný a zvyšok dňa máte čas venovať sa iným aktivitám, inému biznisu, rodine alebo záľubám.

 

Za akú dlhú dobu už budem môcť predávať?

ako predavat na ebay caste otazky

Ak by ste sa toho pustili ešte dnes, je veľmi pravdepodobné, že približne do niekoľkých týždňov by ste už mohli mať prvé predaje. Opäť však veľa záleží na tom, ako rýchlo nájdete vhodný produkt. Niekto ho nájde za pár dní, iným to trvá aj niekoľko týždňov.

Takže odhadovaný čas, kedy už budete mať produkt na eBay a začnete získavať prvé predaje, je približne 2 – 4 týždne.

 

Ako dlho bude trvať, dokedy získam pravidelné predaje?

ako predavat na ebay caste otazky

Opäť to záleží od viacerých faktorov. Ak budete predávať produkt s minimálnou maržou a teda budete cenou konkurovať ostatným predajcom, pravidelné predaje sa dostavia rýchlo. Otázne je, či sa vám to oplatí a či budete mať dostatočne veľký zisk.

Ak si zase naopak pridáte dostatočnú maržu a budete na tom už cenovo približne rovnako ako konkurencia, predaje pôjdu pomalšie. Taktiež to záleží od toho, aký je dopyt po vašom produkte, aká je konkurencia atď. Nedá sa skrátka presne odpovedať na túto otázku.

Z vlastnej skúsenosti môžem len odhadnúť túto dobu a podľa môjho názoru sa dajú približne už za 3 mesiace získať pravidelné predaje.

 

Dá sa zarábať na eBay aj zo Slovenska?

ako predavat na ebay caste otazky

Jasné, že dá... :) Veľa ľudí má však v hlave mýtus, že sa to určite nedá, pretože nie je možné konkurovať cenou.

Len si skúste pozrieť na eBay nejaké produkty a veľmi rýchlo zistíte, že sa predávajú aj omnoho drahšie ako na Slovensku (samozrejme, nepozerajte tie najlacnejšie čínske produkty). A ľudia si to aj napriek vysokej cene kupujú. To je jasný dôkaz toho, že ľudia nenakupujú len podľa ceny.

Netvrdím, že niektoré veci nie sú na eBay skutočne lacné, avšak všimnite si, že tieto lacné veci predávajú väčšinou len Číňania. Kvalitné značkové veci sa predávajú aj za vyššie ceny, ako sú u nás (pri prezeraní cien si vždy pozrite aj cenu poštovného, pretože predajcovia využívajú túto cenu a pridávajú si maržu aj tu).

A ďalší dôvod, prečo sa dá zo Slovenska predávať, je aj skutočnosť, že už nie je problém doručiť tovar kamkoľvek na svete za priaznivú cenu.

Takže áno, dá sa predávať aj zo Slovenska. Treba len vedieť, ako na to.

 

Môžem predávať napríklad aj 100 produktov naraz?

ako predavat na ebay caste otazky

Samozrejme, môžete. Nikto vám nebráni v tom, koľko produktov budete predávať. Všetko záleží od vašich schopností a cieľov. Na eBay sú predajcovia, ktorí majú dokonca až desiatky tisíce inzerátov. Pravdou však je, že 90% týchto inzerátov majú zbytočne, pretože to ľudia nekupujú alebo to kúpia len raz za čas.

Preto je dôležité, aby každý váš produkt spĺňal základné pravidlá a kritériá, podľa ktorých sa riadime pri výbere produktu. Je lepšie mať 5 produktov, z ktorých sa všetky predávajú pravidelne, ako mať 200 produktov, z ktorých sa predá kus raz za týždeň.

 

Prečo nezverejňujem produkty, ktoré predávam?

ako predavat na ebay caste otazky

Na to je jeden hlavný dôvod – je to nebezpečné.

Niektorí ľudia sú totiž takí, že robia druhým naschvál napriek a snažia sa im uškodiť. Ak by som zverejnil moje produkty, mohlo by sa stať, že nejaký neprajník by sa zahral na môjho zákazníka, kúpil by si môj produkt a aj napriek tomu, že by som objednávku vybavil k jeho spokojnosti a produkt by som mu poslal, zanechal by mi negatívne hodnotenie alebo by ma dokonca hneď nahlásil na eBay ako podvodníka.

Možno si myslíte, že niečo také by nikto neurobil, opak je však pravdou. Čítal som skutočne veľké množstvo článkov a príbehov ľudí z celého sveta, ktorí predávajú alebo predávali na eBay alebo Amazone a ich najväčšia chyba, ktorú urobili, bolo to, že zverejnili produkty, ktoré predávali.

Určite vám toto zverejnenie v ničom nepomôže, môže vám jedine uškodiť. A je jedno, či predávate na eBay alebo napríklad na Amazone. Tieto dve stránky sú veľmi podobné a zanechať negatívne hodnotenie vám môže ktokoľvek, kto si váš produkt kúpi.

A ďalším logickým dôvodom je aj skutočnosť, že žiadny predajca nemá v záujme propagovať svoje produkty za tým účelom, aby ukázal druhým, že sa dobre predávajú a inšpiroval tak konkurenciu.

Ak sa do tohto biznis modelu pustíte, zistíte, že za nájdením vhodného produktu a rozbehnutím jeho predaja je skutočne veľa práce, úsilia a nervov a určite nebudete mať potrebu svoje produkty nikde zverejňovať.

Preto rozhodne odporúčam aj vám, aby ste nikdy nezverejňovali čo i len jeden produkt, ktorý predávate.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Neváhajte ani sekundu a pošlite e-mail na adresu info@predavamenaebay.sk alebo vyplňte nižšie uvedený formulár.

Teším sa na vaše otázky! :)

   

Máte nejaké otázky? Ozvite sa mi, rád vám pomôžem:

ako predavat na ebay, andrej madala, predavame na ebay, predaj na ebayAndrej Madala
expert na eBay

Pomáham a radím ľuďom, ako si môžu vybudovať reálne podnikanie na portáli eBay aj bez predchádzajúcich skúseností a s čo najnižšou počiatočnou investíciou.

Viac o Andrejovi

Videá o predaji na eBay:

Andrej Madala eBay, ako predavat na ebay

Sledujte ma na YouTube

Povedali o mne:

Návod som kúpil v pondelok a môj prvý predaj sa uskutočnil hneď na ďalší pondelok – čiže od prečítania po prvý predaj za 7 dní. :) Pre začiatočníka je tento e-book výborný štartovací krok.

Martin Bratislava

Celý kompakt návodu má skvelú postupnosť, dôslednosť, originalitu a sú v ňom obsiahnuté všetky potrebné informácie. Poradenstvo je tiež maximálne kvalitné, výstižné, až pútavé. Po navrhnutí Andrejovej stratégie som predal za 2 dni až 9 kusov môjho produktu. Vidieť a cítiť, že je vo svojom fachu s praxou.

Marcel Nitra

Nemala som žiadne pochybnosti, ale bola som pevne rozhodnutá, že si váš kurz EBAY ACADEMY kúpim. Je to jednoduché, presné, prehľadné a zrozumiteľné. Celý kurz a aj vaše rady. :) Naučila som sa veľmi veľa nového, posunula som sa viac do hĺbky a do detailov. V podstate každá jedna rada ma nejakým spôsobom posunula ďalej. Najviac si cením vašu ochotu poradiť prakticky kedykoľvek. :) Bez toho by to všetko mohla byť len teória.

Miriama Humenné

Začnite predávať a zarábať na eBay

Stiahnite si ZDARMA návod
5 krokov ako zarábať na eBay
a zistite, ako úspešne
predávať na tomto portáli.